Muzeum dřevařství

Město: Dlouhá Ves
Region: Pošumaví
Typ objektu: muzeum

Muzeum dřevařství

Vše o dřevařství se dozví návštěvníci v muzeu, které bylo v roce 2021 postaveno v Dlouhé Vsi v rámci projektu Dřevařství na Šumavě a v Bavorském lese. Kromě expozic se mohou vydat i na 1,7 km dlouhou naučnou stezku.

Pro potřeby muzea byla postavena nová stylová budova, která se nachází při hlavní silnici vedoucí ze Sušice na Modravu.

Je zde instalována expozice s tématem lesa, historie dřevařství, zpracování a dopravy dřeva. Prostor kolem muzea je věnován venkovní expozici s replikou voru a zvětšenou maketou krabičky zápalek.

Venkovní expozice zahrnuje i informace a odkazy na historii dřevařství v Dlouhé Vsi, která byla vybudována jako dřevařská osada. Do dnešní doby se zde zachoval jedinečný soubor dvojdomků s polovalbovými střechami a dvojicí polokruhových okének ve štítě, které dal pro své zaměstnance v první polovině 19. století postavit majitel panství kníže Schwarzenberg. Vedle bývalého vaziště vorů stojí dodnes hradlový most a provozované dřeviště, jehož historie je stará skoro 200 let. V objektu bývalého hamru Branau byla založena v osmdesátých letech 19. století fabrika na výrobu zápalek. I tato dřevozpracující továrna funguje (s pozměněným výrobním programem) do dnešních dnů.

Zdroj foto: https://www.facebook.com/muzeumdrevarstvi/