Babylon

Město: Babylon
Region: Český les
Typ objektu: turistika

Obec Babylon je v písemných pramenech poprvé zmiňována v roce 1587. Původně byla dřevorubeckou osadou na břehu rybníka zvaného Pařezov, později přejmenovaného na Babylonský. Tereziánský katastr z poloviny 18. století uvádí obec Babylon (tehdy psáno Babilon) pojmenovanou podle blízké Babí hory, kde se nacházel lom na kámen, štěrk a písek, jako domažlickou městskou obec.

STUDÁNKY V OKOLÍ BABYLONU
V okruhu do 10 kilometrů můžete najít 10 různých studánek. K některým se lépe dostanete pěšky, k některým se rychleji dostanete na kole či se přiblížíte autem. Nejznámější studánkou je bezesporu Česká Studánka, o kterou se stará Klub českých turistů v Domažlicích a je výchozím bodem nejhezčí trasy na Čerchov: Hánovo cesty. Babylonští by Vás jistě upozornili na jejich studánku, kterou mají „za humny“ nebo-li za tratí, na Labutí studánku, která je na žluté turistické značce a směle po ní můžete pokračovat třeba na Salku.
ČERTŮV KÁMEN
Na okraji obce Babylon se v lese nachází Čertův kámen. Tento viklan (hmotnost 40 tun, délka 4 m, výška 1,5 m) je veliký kámen, který se pouze malou částí svého povrchu dotýká skalnatého podloží. V šedesátých letech devatenáctého století se v jeho blízkosti stavěla trať spojující Bavorsko s Čechy. Italští dělníci ho rozhoupali tak, že vypadl ze své osy. A od té doby jen tak ležel. Na obrovském kameni jsou namalovány symboly křížů a místní lidé říkají, že si tam chodil čert odpočinout po práci. Čtyřicetitunový kamenný gigant se podařilo vrátit na původní lože v roce 2009 českému vědci Ing. Pavlovi Pavlovi, který je znám také tím, že rozhýbal sochy na Velikonočním ostrově. Nyní si každý návštěvník může s tímto „obrem“ zaviklat!
JESKYNĚ SALKA
Nedaleko nad obcí Pasečnice, na úbočí porostlého vrchu Skalky (620 m n. m.) se nachází skalní sluj Salka, jejíž dno i přilehlé „štoly“ jsou zaplaveny vodou až do výšky 5 metrů.
V 17. stol. se zde těžila kyzová břidlice na výrobu kamence.
Salka je turisty velmi vyhledávána nejen v létě, ale také v zimě, kdy lze spatřit v přední části nad jezírkem rampouchy.
DOPORUČENÉ CYKLOTRASY PODÉL ČESKO – BAVORSKÉ HRANICE
Rybník – Nemanice – Höll – Biberbach – Treffelstein – Tiefenbach – Stadlern – Weiding – Schönsee – Pleš – Smolov
Plešská trasa
Rybník – Švarcava – Stadlern – Weiding – Schönsee – Pleš – Smolov
Čerchovská trasa
Waldmünchen – Untergrafenried – Nemanice – Höll
Pašerácká trasa
Waldmünchen – Untergrafenried – Capartice – Čerchov
Pivoňská trasa
Rybník – Poběžovice – Pivoň

Zdroj : www.babylon-obec.cz/obec/informace-pro-turisty