Vyhlídková věž Chalupská Štěpánka

Město: Zemětice
Region: Radbuza
Typ objektu: Rozhledna

Vyhlídková věž je stavbou solitérního charakteru na nezastavěném vrcholku nedaleko obce Zemětice na Plzeňsku. V současné době je ve výstavbě. V blízkosti věže se již dnes nachází ohniště, dětské hřiště a přístřešek.
Vyhlídková věž architektonicky připomíná repliku obranné věže a vychází ze starověkých a středověkých stavebních postupů používaných při budování obranných věží. Stavební postupy a materiály jsou na rozhledně použity moderní, bez snahy dodržovat historické technologie (finanční a časové hledisko).

Věž má čtvercový půdorys 5 krát 5 metrů a její vyhlídková plošina je ve výšce 8 metrů nad zemí. Celková výška objektu je 14 metrů.

Rozhledna nese jméno Štěpánka po jednom z autorů, Petrovi Štěpanovském.

Z rozhledny je jihovýchodním směrem výhled k obci Merklín, k Jahodovému vrchu a Paní hoře, jižním směrem přes Švihovskou vysočinu s vrchy Tuhošť, Běleč, Bělýšov, Doubrava a Velký Bítov k dominantnímu Srnčímu vrchu nad obcí Ptenín a dále jihozápadním směrem k podhůří Šumavy s hřebenovou partií Želivského vrchu, Prenetu, Můstku a Pancíře, západním směrem za vrchem Velký Ostrý je zbytek pohoří Šumavy a Českého lesa zakrýván blíže ležící vrchovinou nad Holýšovem, tímto směrem je vidět i kostelík a několik střech v Bukové. Západně až severozápadně je z nejvyššího místa věže nad ochozem vidět vrcholky Českého lesa.

Zdroj foto: www.vezstepanka.cz