Vyhlídková vodárenská věž v Heřmanově Huti

Město: Heřmanova Huť
Region: Český Západ
Typ objektu: Rozhledna

Šestnáctimetrová betonová vodárenská věž z roku 1908 v Heřmanově Huti je jedním ze dvou dochovaných pivovarských věžních vodojemů v Česku. V roce 2011 prošla celkovou rekonstrukcí a dnes je z ní unikátní vyhlídka, ze které uvidíte Brdy i Český les.

Vodojem v Heřmanově Huti je opravdu ojedinělou a velmi dobře zachovanou stavbou. Jedná se o vůbec jeden z prvních vodojemů, které byly v Čechách postaveny ze železobetonu. Válcovitou nádrž s objemem 48 metrů krychlových opatřenou malým cimbuřím podepírá šest sloupů a válcový dřík o průměru 1,2 metru uprostřed. V něm je ukrytá šachta, která je přístupná z podzemí. Šachtou vedlo přívodní potrubí na vodu. Vodojem je perfektně provedený, po letech nemá závažné závady. Přestože se jedná o čistě užitnou stavbu, jde o krásnou architekturu. Je to také dokonale provedeno řemeslně s využitím kombinace materiálů, jako například barevných keramických prvků.

Vyhlídková plošina na vrcholu vodárenské věže se nachází ve výšce 16 metrů a vede k ní 75 kovových schodů. Přestože se věž nachází v relativně malé nadmořské výšce, je z její vyhlídkové plošiny krásný výhled do okolí. Spatříte odtud Brdy a Český les, velkou část dálnice D5 Plzeň – Rozvadov, Křížový vrch i hrad Radyni.

Sběratelé razítek si mohou vyžádat otisk či pohlednici se starou i novou podobou věže v některém z domů pod rozhlednou.

Otevírací doba: soboty, neděle, svátky od 14:00 do 16:00, mimo uvedené hodiny je možné si domluvit individuální prohlídky na telefonu správce: 723 339 220 (sousední RD čp. 139)

Vstupné: Zdarma

Zdroj fotografie: foto.turistika.cz/foto/r/800/92271/102205/lrg_p1090545.jpg