Rozhledna Havran

Město: Lesná
Region: Zlatá cesta
Typ objektu: Rozhledna

Ocelová rozhledna téměř na hranici Čech a Bavorska. Původní věž sloužila jako vojenská hláska. Stála za železnou oponou, hlídanou Pohraniční stráží. Hlavním účelem bylo sledovat radary, navigační systémy letadel armád NATO a další vojenské radiotechnické cíle. Svému účelu sloužila věž až do konce 80. let. V roce 1992 vojáci vrchol opustili, věž začala chátrat a po nějakém čase byla určena k demolici. Občanské sdružení „Klub vojenské historie a sportů Tachov“ získalo hlásku do svého majetku a nechalo věž opravit v rámci projektu Úprava hlásky Havran na veřejnou rozhlednu.

Z rozhledny je téměř za každého počasí vidět do ciziny, neboť se nachází 300 metrů od německé hranice. Za dobrého počasí je vidět Šumava, Slavkovský les a občas i Alpy. Rozhledna je vysoká téměř 24,5 metrů. Přístup je možný z České i Německé strany hranice. Pro méně zdatné turisty doporučujeme značenou pěší trasu z Německého Silberhütte, která je dlouhá cca 2,5 km. Z České strany je cesta nejschůdnější ze Staré Knížecí Huti po červené turistické značce k rozcestníku „U altánku“, odtud po modré turistické až k rozhledně (cca 6,5 km).
V blízkosti rozhledny je stanoviště horské služby, které zřizuje Záchranná služba Royal Rangers.

Návštěva rozhledny v zimě bývá neobyčejným zážitkem. Ocelová věž zbělá mrazem a vypadá jako z křišťálu. Před zimní návštěvou však dobře zvažte své síly a fyzickou zdatnost.

Foto: M. Bošková, archiv MAS Zlatá cesta